Az erőszakot a gyakorlatban ettől tágan kell értelmezni: beletartozhat a lelki terroron túl a szidalmazás, verés, súlyos testi sértés, életveszélyes fenyegetés stb. Romániában négy nőből egyet már bántalmazott testileg vagy lelkileg a jelenlegi vagy volt partnere, mi több, minden héten regisztrálnak egy olyan esetet, amikor a nőt „élete párja” megerőszakolja, kétnaponta pedig kiskorúak bántalmazásáról érkezik bejelentés.
A hasonló helyzetben levő nők megsegítésére jött létre Szatmár megyében a GRAB, azaz a bántalmazott nőket támogató csoport, mely diszkréten, de annál nagyobb hatékonysággal áll ki a potenciális vagy tényleges áldozatok mellett. Azaz nem csak azok fordulhatnak hozzájuk segítségért, akiket már ért bántalmazás, hanem azok is, akiket potenciálisan fenyeget ennek a veszélye, például a fiatal lányok.
Ez a csoport szervezte meg nemrégiben Craciun Lili Útlevél a paradocsimba (Pasaport in paradis) című regényének bemutatóját. A könyv narratívája a kilencvenes években játszódik, a főszerepben pedig olyan fiatal lányokkal találkozunk, akik az itthoni szegénységet hátrahagyva indulnak el a jobb élet reményével kecsegtető nyugat felé. A valós eseményekből kiinduló történet korhű képet nyújt múlt évszázad végén kibontakozó, emberkereskedelemre specializálódott hálózatokról, melyek főként a kelet-európai országokban gyűjtötték be áldozataikat.
Craciun Lili regényét a Mihai Eminescu Főgimnáziumban, a Szatmár Megyei Múzeumban, illetve a helyi börtönben is bemutatták, így a mű immár 150 különböző korú és foglalkozású személy figyelmét hívta fel közvetve a nők elleni erőszak problémájára - tájlkoztatta híroldalunkat a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség.